NFT Nedir? Nasıl Kullanılır, Nasıl Oluşturulur 2021

NFT Nedir
(Yazı Tipini Büyütün⏬veya Küçültün))
NFT’ler Değiştirilemeyen tokenlerdir, bu tokenler sanat eserini veya vb. eseri oluşturan kişinin koyduğu Meta Data yani (Oluşturulma verileri örneğin : Dosya ismi, dosya açıklaması gibi..) verilerin değiştirilmemesini sağlamaktadır. Hadi NFT Nedir ve Nasıl Kullanılır İnceleyelim.

NFT Nedir ? Yeni Başlayanlar İçin :

NFT Nedir ? NFT, değiştirilemeyen tokenlerdir, herhangi bir sanat eseri, ses vb. gibi dosyaları oluşturan kişi tarafından yayınlanan eser ismini ve eser açıklaması gibi bilgileri değiştirilememektedir.

Yani siz bir NFT eserini bilgisayarınıza indirebilirsiniz fakat, bu onu sahibinin siz olduğunu belirtmez, birkaç eklenti ve inceleme ile kopya eser olduğu kolayca anlaşılabilir.

Fakat herhangi bir sanat eseri için topluluk sanat eseri sahibine Telif Hakkı vermez.

NFT aslında gerçek dünyadaki gibi dijital sanat nesnelerini, eserlerini temsil eden dijital bir varlıktır.

Örneğin üst kısımda bulunan sanat eseri “Generative Art” olarak adlandırılıyor bu sanat eseri kodlama ile üretiliyor ve kod her kod sayfasını yenilediğinde yeni bir şekil ve renk çıkartarak oluşuyor.

OpenSea Koleksiyonunda İnceleyin

MetaMask “Kripto Para Cüzdanı” kullanarak bir oyun yapılıp üzerine entegre edilebilir, gerçek hayatta da bunun birden fazla örneği mevcut.

Kripto para birimi ile çevrimiçi olarak alınıp satılabilirler, bunun yanı sıra Kripto Paraların kullanım alanı oldukça geniştir.

NFT Nedir bilgilendirdik şimdi NFT örneklerine göz atalım.

NFT Örneklerini İnceleyim :

Şimdiki inceleyeceğimiz bir NFT eseri aslında bir oyun fakat oyun içerisinde bulunan materyaller NFT olarak satılıyor.

Kısaca inceleyim, REVV Racing uzman bir oyun geliştirici ekibi ile bu bahsettiğimiz MetaMask cüzdan ile bir yarış oyunu projesi yaptı, bu proje NFT olarak OpenSea de satılıyor, şu ana kadar 150 ETH satıldı (577.558,50 ABD Doları değerinde)

Aşağıdaki yarış arabası, dijital olarak satılıyor bu yarış arabasını satın aldığınızda, oyun içerisinde aynı arabaya sahip oluyorsunuz.

Tabi ki bu yarış arabasını aldığınızda size direkt olarak random özellikler verilmiyor bu arabanın özelliklerini ve detaylarını da satın alıyorsunuz.

Revv Racing Yarış arabası
Revv Racing Yarış Arabası

Tabi ki bunlarla bitmiyor en popüler NFT pazaryeri olan, OpenSea de özellikler mevcut, aşağıda gördüğünüz üzere üstte bulunan aracın Özellikleri “Properties” yani “özellikler” kısmından bu özellikleri ekleyebiliyorsunuz.

OpenSea NFT özellikler kısmı

Bununla da bitmiyor “Boosts” kısmı aracın hız, frenleme gibi özellikleri mevcut, bu da projeyi daha değerli hale getiriyor.

Aşağıdaki video ile NFT Nedir ve NFT eserlerinin geleceği çalışma mantığı NFT yatırımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca NFT koleksiyonları için kullanıcılar Linktree platformunu kullanıyor bu platformu nasıl kullanacağınıza dair bir video ve bir makale yayınladık buradan direkt ulaşabilirsiniz.

Linktree

Bir diğer popüler konu ise Web 3.0 Nedir ?, gelişen teknolojiyi yakalamak için bilgi sahibi olmak gerekmekte.

Nft nedir içeriğimizde NFT Platformları ile devam edelim.

Şimdi gelelim yeni başlayanlar için en uygun NFT platformuna :

NFT Nedir öğrendik fakat şimdi platform seçmemiz gerekli tabi ki başlangıç için.

İlk olarak OpenSea var eğer uzun soluklu bir proje yayınlayacaksanız, veya sanat eserleriniz globalde çok kaliteli ise OpenSea de yayınlayabilirsiniz.

OpenSea de sadece giriş ücreti mevcut, giriş ücreti ödedikten sonra herhangi bir ücret karşınıza çıkmıyor, OpenSea’nin komisyon oranı ise %2 olarak kesinleştirilmiş.

OpenSea Logo

Bir diğer Platform ise “Rarible” Rarible, OpenSea gibi ilk NFT platformlarından, Rarible da yine OpenSea gibi sadece giriş ücreti mevcut diyebiliriz, bunun dışında Rarible da ücretli olan bir diğer şey Koleksiyon yayınlama bedeli, bir koleksiyon oluşturacağınız zaman gerekli ücreti ödemek zorundasınız.

Geçelim diğer platforma “Foundation” bu platform kaliteli fakat, listeleme, yayınlama ve giriş ücreti mevcut.

Bu ücretleri ödemeden önce Foundation da sanat eserinizi yayınlamak için bir davetiyeye ihtiyacınız olacak.

NFT Nedir gibi içeriklerimiz için görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Davetiye satan insanlarla karşılaşacaksınız, size önerimiz davetiye satan insanlardan almamanız genellikle bir çoğu dolandırıcı oluyor, bunun için Twitter da “Withfoundation” etiketiyle veya Foundation resmi Twitter hesabında ücretsiz davetiye veriliyor.

Bunların dışında bir davetiyeyi satın almak istiyorsanız, Foundation dan 1 adet NFT eseri almanız gerekli 1 eser aldığınızda size Davetiye veriliyor ve sizde NFT eserlerinizi yayınlayabiliyorsunuz.

Bir diğer popüler NFT Pazaryeri, “Hicetnunc” bu platform aslında biraz garip gerek tasarımı olsun gerek kripto para için olsun, Hicetnunc platformunda ücretsiz olarak sanat eserinizi yayınlayabilirsiniz.

Hicetnunc platformunda kullanılan Kripto para “Tezos” tezos kripto parası ile NFT eserlerinizi satabiliyorsunuz.

Bir diğer plaform “SuperRare” genellikle bu platformda ünlüler eserlerini satıyor, bu sebeple NFT eserinizi burada yayınlamanız size kalmış.

Yine ücretsiz bir platform : Mintable bu platformda sadece koleksiyon oluşturma ücreti mevcut diğer yapacağınız kayıt, listeleme, yayınlama ücretleri yok, tamamen bu kısımlarda ücretsiz!

 • Rarible | rarible.com
 • Foundation (NFT Yayınlama Ücreti Mevcut) | foundation.app
 • Hicetnunc | hicetnunc.xyz
 • SuperRare | superrare.com
 • Known Origin | knownorigin.io
 • Mintable | mintable.app

Üst kısımda bulunan NFT pazaryerlerini kendi adlarıyla Google’da aratarak bulabilirsiniz.

NFT Nedir, nasıl oluşturulur

NFT Koleksiyonlarını İnceleyim :

NFT Nedir anladığımıza göre NFT koleksiyonlarına bakalım.

NFT’ler bir koleksiyon olarak yayınlanabilir, koleksiyon olarak bir NFT sınırı yoktur.

Koleksiyonlar bir konu alan sanat eserini sürdürebilmek için önemlidir.

Örneğin bir koleksiyon açmaya karar verdiniz “CryptoPunks” gibi, peki eserleri yüklemek için bazı platformlarda Gas Fee ücreti olacaktır.

Bu yüzden yüksek miktar ücret harcamak yerine koleksiyonunuzu ücretsiz oluşturup yayınlayabileceğiniz bir platforma ihtiyacınız olacak.

Bu platforma verebileceğimiz örnek OpenSea şuan dünyanın en büyük NFT platformu.

Platformun satış hacmi geçtiğimiz aylarda sadece 1 haftada 2 Milyar Dolar’a ulaştığı açıklanmıştı. (2.000.000.000 $)

Beeple olarak da bilinen sanatçı Mike Winkelmann’ın “Everydays – The First 5000 Days” başlıklı dijital sanat eseri 2021’de 69.3 milyon ABD Dolarına satıldı.

Ünlü isimlerin NFT dünyasına girmesi NFT eserleri gittikçe büyütüyordu, bunun yanı sıra ünlü isimler NFT eserlerine girmekle kalmayıp ünlü şirketler de NFT eserleri satın aldı.

VISA geçtiğimiz aylarda CryptoPunk #7610 u satın aldığını Twitter’dan duyurmuştu.

VISA finansal hizmetler şirketinin de CryptoPunk almasıyla CryptoPunk projesi daha da değerlendi, peki CryptoPunk’ı bu kadar değerlendiren nedir?

CryptoPunk’ın değerli olması ilk NFT sanat eseri olmasıdır.

CryptoPunk’lar

NFT Nedir gibi içerikler için görüşlerinizi yorumlarda belirtiniz.

NFT ilk çıktığı yıllarda dijital ortamda bulunan CryptoPunk ekibi NFT eserlerini satamamalarından dolayı bazı CryptoPunk NFT’lerini ücretsiz olarak vermeye başladı.

NFT Nedir öğrendiyseniz bir diğer bilmeniz gereken husus Gas Fee nedir olacak.

Tabi ki ücretsiz bir eser almak için Ethereum Gas Fee’si ödemeniz gerekiyor, Ethereum Gas Fee nedir, kısaca özetleyelim:

Gas Fee Ethereum sunucularının çalışmalarını karşılaması için oluşturulmuştur, ETH sunucusunda bir işlem yaptığınızda sunucular normalden daha fazla güç sarf ettiği için ETH Gas Fee yapılmasına karar verilmiştir.

Adı üstüne Gas Fee “Gaz Ücreti” bu ücreti karşınıza çıkan ilk fiyatıyla ödediğinizde işleminiz en geç 10 dakika en erken 30 saniye içerisinde onaylanmaktadır.

Ethereum Gas Fee Nedir yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yarım kalan konumuzu hemen bitirelim, ücretsiz verilen CryptoPunk NFT eserleri şimdi kullanıcıları tarafından satılabiliyor.

Ama tabi ki yine CryptoPunk “Larva Labs” ekibinin kuralları var, eğer satın aldığınız NFT’nin arka planı koyu mavi ise onu sadece elinizde tutabilirsiniz onu satamazsınız.

Eğer, satın aldığınız CryptoPunk eserinin arka planı Koyu Kırmızı ise satabilir ve pazarlayabilirsiniz.

Mor arka plana sahip bir CryptoPunk’a sahipseniz onu sadece açık arttırma ile satabilirsiniz, daha fazla detay için CryptoPunk yaratıcıları olan Larva Labs’in pazar talimatlarına göz atabilirsiniz.

Yine yakın zamanda Cem Yılmaz da NFT eserlerini yayınladığını sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı, OpenSea de koleksiyon oluşturan Cem Yılmaz’ın eserlerine 5 ETH değerinde açık arttırma teklifi yapılmıştı.

NFT Nedir anladığımıza göre diğer bir konuya NFT Nasıl oluşturulur kısmına geçelim.

Peki Asıl Merak Ettiğimiz Konu : Bir NFT Nasıl Oluşturulur ve Yayınlanır.

Aşağıda bulunan OpenSea videosu ile detaylara erişip tecrübe kazanabilirsiniz.

Nft Nedir öğrenidiğimize göre gelelim sıkça sorulan sorulara.

Sıkça Sorulan Sorular :

NFT Eserleri Kaybolabilir veya İstemsizce Silinebilir Mi ?

Blockchain’de tutulmayan NFT eserleri kaybolabilir, bir diğer kaybolacağı kısımda görselleri direkt olarak yüklemek OpenSea platformunda direkt olarak yüklediğinizde, görseller Google görsellerde bulunabilir, bunun için IPFS kullanabilirsiniz, Blockchain’de barındırma kadar etkili olmasa da IPFS de NFT eserlerini güvenli olarak korur. Bknz: IPFS

Neler NFT olabilir?

Ses, Video, 3D Görüntü, video oyunlarındaki öğeler NFT eseri kabul edilir.

NFT Platformu Nedir ?

NFT Platformu, NFT eserlerin yayınlandığı bir çalışma mantığı olan pazaryeridir, burada NFT eserleriniz için koleksiyon oluşturup eserlerinizi listeleyebileceğiniz, yayınlayabileceğiniz, yerdir.

Bu makalede açıklananlar anlatılanlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, sadece kullanıcıları bilgilendirme amaçlı açıklanmaktadır, Sorumluluk Reddi Beyanı Webitrik.com

Total
3
Shares
7 yorum
 1. Mintable aralarında ücretsiz olan tek platform.
  Bir de Opensea Polygon chain de Mint etmek ücretsiz, teşekkürler

  1. Evet, Polygon ayarlarını dikkatli yapmak gerekli MetaMask cüzdanınıza düşmeyebiliyor ayarlar düzgün yapılmadığında bu konular hakkında bilgi eksikliği var yakın zamanda makaleler devam edecek!

 2. Opensea’ de satış yapmak ilk başlarda zor ancak koleksiyon tutunca çok büyük gelir getiriyor kişisel tercihim teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazı
Ethereum Gas Fee Nedir

Ethereum Gas Fee Nedir? Ne İçin Kullanılır? 2021

Sonraki Gönderi
site dili tanımlaması 4

Site Dili Tanımlaması Sorunu Çözümü! 2021

İlgili Gönderi