Mobil Uygulama Geliştirme Programları

Mobil Uygulama Geliştirme Programları
(Yazı Tipini Büyütün⏬veya Küçültün))

Bir mobil uygulamanın hangi programlar ile yapıldığını merak ediyorsanız, yazımız sizin mobil uygulama yapım aşamalarını anlamanıza yardımcı olacak. Bu yazımızda SDK ve IDE’lerden birkaçını inceledik.

IDE Nedir ?
android

IDE Nedir ?

(Integrated Development Environment ) Tümleşik Geliştirme Ortamıdır. Web, mobil uygulama geliştirmek isteyen yazılımcılara daha kolay yazılım geliştirme olanağı sağlar.

SDK Nedir ?

SDK (Software Development Kit) Yazılım Geliştirme Kiti’dir. İçerisindeki yazılım geliştirme araçları ile yazılımcıların yazılım paketi, yazılım çatısı, donanım platformu, bilgisayar sistemi, oyun konsolu, işletim sistemi veya bunlara benzer bir platform için uygulama üretmeyi sağlayan yazılım geliştirme araçlarından oluşan bir yazılımdır.

Programlama Dili

Bir mobil uygulama kodlamak için birden fazla yazılım dili mevcuttur. Mobil uygulama geliştirme programlarını her biri farklı yazılım dillerini kullanarak mobil uygulama oluşturmanıza yardımcı olur. Bir mobil uygulama oluşturmak istiyorsanız bunu farklı yazılım dilleri ve mobil uygulama geliştirme programları ile gerçekleştirebilirsiniz.

UYGULAMAYI HANGİ GELİŞTİRİCİ İLE OLUŞTURMALIYIM?

Uygulama geliştiricilerinin her biri farklı özellikler ve kullanım kolaylığı sunar ancak farklı işletim sistemleri ve farklı yazılım dillerini kullanabilirler. Yazımızda farklı uygulama geliştirici özelliklerini inceliyoruz.

Android Stüdio

Android Studio SDK ile mobil uygulamanızı kodlarken bir yandan da canlı olarak ön izlemesini görebilmeniz oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır. Android Studio ile C, C++, XML ,Java ve Kotlin gibi yazılım dillerini kullanarak mobil uygulama oluşturabilirsiniz. Android Studio kurulum ve indirilmesi Ücretsiz olan bir uygulamadır.

Android Studio resmi sitesi

Xcode

Mac ve IOS işletim sistemi kullanılan cihazlar için bir uygulama yapmayı planlıyorsanız Xcode tam size göre. Xcode Apple tarafından geliştirilen Mac ve IOS entegre bir uygulama oluşturmanızı sağlayan uygulama geliştirme sistemidir. Xcode’u indirmek Ücretsiz ancak yanlızca MacOs işletim sistemine sahip bilgisayarlar üzerinde çalıştığını söylemeliyiz. Xcode yazılım dili olarak C ‘yi kullanır.

Xcode Resmi Sitesi

Flutter

Flutter Google tarafından oluşturulan bir SDK’dır. Flutter Cross (Çapraz) bir platform olup MacOs , Android, Linux, Windows için uygulama geliştirmek için kullanılır. Flutter indirilmesi ve kurulumu Ücretsizdir. Flutter Dart programlama dilini kullanır.

Flutter resmi sitesi Flutter.dev

Dart resmi sitesi Dart.dev

Xamarin

Xamarin Visual Studio kullanarak Ios, Android, Windows programları için uygulama oluşturulabilecek, 2016 yılında Microsoft tarafından satın alınmış bir IU Framework’tür. C# ile kullanım kolaylığı sağlar. Diğer diller kullanmaya gerek kalmadan farklı işletim sistemleri için uygulama geliştirme yapabilirsiniz.

Xamarin resmi sitesi

Eclipse

Eclipse açık kaynak kodlu bir IDE’dir. Eclipse odak noktası Java ve Java ile ilişkili teknolojiler olsa da, esnek yapısı sayesinde C ve Python gibi farklı diller için de kullanılmaktadır. Eclipse kar amacı gütmeyen Eclipse vakfı tarafından yönetilmektedir. Eclipse’i ücretsiz indirip kurabilirsiniz.

Eclipse vakfı resmi sitesi

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Gönderi
Windows 7 Ultimate İndir !

Windows 7 Ultimate İndir (34-64 Bit) Güncel !

İlgili Gönderi